Hyttyskausi on taas alkanut. Tänä kesänä hyttysiä onkin ollut tavallista runsaammin ainakin joillakin paikkakunnilla. Hyttysmäärät vaihtelevat todella paljon eri vuosina. Ehkäpä runsaslumiset talvet ovat taanneet mukavat oltavat hyttysille.

hyttyssavu
Itse tehty hyttyskarkotin

Hyttyset kuuluvat sääskiin. Eri hyttyslajeja on Suomessa olemassa noin 40 erilaista. Ne ovat suurimmaksi osaksi ihmiselle täysin harmittomia hyönteisiä. Hyttyseltä kuluu alle kaksi viikkoa kehittyä munasta toukkavaiheiden läpi aikuiseksi hyttyseksi. Siksi hyttyskanta voikin vaihdella säiden mukaan melkoisesti.

Hyttynen munii munansa kosteisiin paikkoihin kuten vesilätäköihin, ojiin ja sellaisiin pakkoihin, joissa vesi seisoo. Siksi kosteikoissa ja metsän siimeksessä on enemmän hyttysiä kuin kuivissa paikoissa.

Koiraspuoliset hyttyset eivät tarvitse verta ruuakseen. Ne imevät mesikastetta kukista sekä kirvoista. Naaras puolestaan tarvitsee välttämättä verta tuottaakseen munia. Hyttysnaaraat imevät verta kaikista nisäkkäistä sekä myös linnuista. Ihmiset ovat hyttysten suosikkeja koska ihmisen iho on karvaton ja siksi helppo kohde hyttyselle.

Miten hyttysiltä kannattaa suojautua?

Hyttysiltä voi parhaiten suojautu vaatetuksella. Pitkähihaiset paidat ja pitkälahkeiset housut suojaavat tehokkaasti ihoa hyttysen pistoilta. Marjareissut suuntautuvat usein kosteimpiin korpimetsiin, jotka ovat hyttysten paratiisia. Siellä voi tarvittaessa varautua hyttysten hyökkäyksiltä verkollisella suojahupulla.

Pralletriini

Monet käyttävät mielellään erilaisia hyttysiä pyydystäviä laitteita. Thermacell toimii nestekaasulla joka lämmittää tehoaineen eli hyönteismyrkyn ja höyrystää sen ilmaan. Laite takaa 20m2 hyttysvapaan alueen.

Thermacell sisältää tehoaineena pralletriinia joka on todella järeä aine hyttysten torjuntaan. Samaa ainetta on myös esimerkiksi Raidin sähköisissä hyttystorjuntalaitteissa. Monet ovat vaihtaneet pahamaineisen Themacellin Raidin laitteeseen arvellen sen olevan turvallisempi luonnolle. Siinä on kuitenkin yhtä vaararallista kemikaalia sisällä kuin Thermacellissakin.

Pralletriini on hermomyrkky, joka on erittäin tappavaa kaikille hyönteisille ja kaloille. Thermacell laitetta ei siksi saisi käyttää lainkaan vesistöjen ja kosteikkojen läheisyydessä eli siellä missä hyttysetkin asustavat. Pralletriinista on kokemuksen mukaan haittaa myös ihmisille, etenkin lapsille sekä lemmikeille. En siksi ymmärrä, miksi prelletriiniä käytetään paikoissa, jossa pienet lapset ja lemmikit oleskelevat tuntikausia. Vanhemmat ottavat melkoisen riskin käyttäessään näin voimakasta hyönteismyrkkyä. Toistaiseksi prelletriiniä ei ole virallisissa testeissä todettu kovinkaan haitalliseksi ihmisille. Olisin kuitenkin hyvin varovainen sen suhteen.

Pralletriini on suosittua siksi että se todellakin hävittää kaikki hyttyset (ja muutkin hyönteiset) laajoilta alueilta. Pralletriinin laaja ja säännöllinen käyttö edistää hyönteiskatoa ja luonnon monimuotoisuuden häviämistä.

Hyttysansat

Hyttysansoja on hyvin monen tyyppisiä. Perinteinen hyttysansa on järeä ja hintava laite (yli 500 eur), joka houkuttelee hyttysiä puoleensa matkimalla ihmisen toimintoja. Tämän tyyppinen hyttysansa toimii nestekaasulla. Se voidaan sijoittaa minne tahansa pihapiirin alueella. Hyttysansa levittää ympäristöönsä hiilidioksidia, lämpöä ja kosteutta aivan kuten ihminen. Ihmisen lämpö, hengitysilmasta vapautuva hiilidioksidi ja kosteus houkuttavat hyttysiä.

Laite houkuttelee hyttyset luokseen ja imee ne puoleensa. Hyttyset joutuvat laitteessa olevaan verkkoon, johon ne menehtyvät. Verkko tyhjennetään aika ajoin kuolleista hyttysistä. Hyttysansat poistavat hyttyset pihapiiristä tai ainakin vähentävät niiden määrää.

Tämän tyyppisissä hyttysansoissa käytetään ainetta nimeltä octenol. Octenol on luonnollinen aine, jota erittävät monet kasvit ja sienet. Octenolia erittyy kasveista oksidatiivisen hajoamisen yhteydessä. Octenol ei ole hengitettynä myrkyllistä mutta nieltynä sen on todettu aiheuttavan myrkytyksiä etenkin pienille lapsille. Hyttysansojen octenol pitoisuuksia arvioidaan siksi erittäin tarkasti.

UV- valolla toimivat hyttysansat

Retkikäyttöön tarkoitetut hyttysansat toimivat UV-valolla. Näitä hyttysansoja kutsutaan myös hyttyslampuiksi. Niitä voi hyvin käyttää lisävalaistuksena metsäretkillä, sillä jotkut niistä ovat pienikokoisia ja reppuun kiinnitettäviä. Isommat mallit kiinnitetään vaikkapa terassin kattoon houkuttelemaan hyttysiä puoleensa.

Violetti UV-valo houkuttelee hyttysiä ansaan, jonne ne kuolevat. Hyttysansoissa eli hyttyslampuissa ei käytetä myrkyllisiä aineita. Niiden toiminta perustuu vain valoon. Hyttysansoista ollaan montaa mieltä. Ne eivät toimi kovinkaan hyvin päivällä valoisaan aikaan.  Hyttysansa hävittää vain osan hyttysistä mutta paljon jää vielä jäljelle. Hyttysansa on parhaimmillaan silloin kun sitä käyttää yhdessä jonkun muun hyttyskarkotteen ohella.

Hyttyslamput vetävät puoleensa kaikkia hyönteisiä, myös perhosia. Itse hyttyset eivät välttämättä ole niistä niin kiinnostuneita. Käyttämällä UV-lamppua hyttysten pyydystämiseen, tuhoat samalla monia harmittomia ja jopa harvinaisia hyönteisiä. Osa hyttysistä jää kuitenkin kiusaksesi inisemään korvanjuureen.

Ultraäänellä toimivat hyttyskarkotteet

Olet varmasti nähnyt mainoksia korkealla äänitaajuudella toimivista hyttyskarkottimista, ns. ultraäänikarkottimista. Ultraäänikarkotin kiinnitetään pistorasiaan, jossa se lähettää hyvin korkeaa äänitaajuutta, jota ihmisen korva ei voi kuulla. Olen sellaista kokeillut kerran mökillä. Sen kerrottiin karkottavan hiiret talosta. Hiiret eivät välittäneet mitään koko laitteesta eivätkä hyttyset sitä myöskään pelänneet. En suosittele ostamaan. Se on aivan turha laite.

Sähköiset kärpäslätkät

Sähköiset kärpäslätkät ovat minusta ehkäpä vastenmielisimpiä hyönteistorjuntavälineitä. Ne ovat myös erittäin tehottomia ja rumia kapistuksia. Sähköinen kärpäslätkä toimii paristoilla. Se muistuttaa tennismailaa. Mailan kaikki langat ovat sähköistetty. Ideana on huitoa mailalla ilmaa metsästäen satunnaisia hyönteisiä kuten hyttysiä ja kärpäsiä. Kun hyönteinen osuu mailaan, se palaa hetkessä sähköistettyyn mailaan kiinni. Palavasta hyönteisestä lähtee vastenmielinen haju. Tämän jälkeen maila pitää puhdistaa kuolleista hyönteisistä mikä ei ole kovin helppoa eikä kivaa hommaa. En todellakaan suosittele sähköistä kärpäslätkää kenellekään.

Hyttyssavut

Hyttyssavut ovat kierteellä olevia puristeita, eräänlaisia suitsukkeita, jotka palaessaan savuavat runsaasti. Hyttyssavuissa on yleensä mukana myös myrkyllinen aine, joka tappaa hyönteisiä, siis kaikkia hyönteisiä eikä vain hyttysiä.

Off’in markkinoima hyttyssavu sisältä pyretriiniä. Pyretriini on tehokas hyönteismyrkky, joka on saatu päivänkakkaroista. Kuulostaa hyvin vaarattomalta mutta myös pyretriin tappaa kaikki lähistöllä olevat hyönteiset. Se ei kuitenkaan ole niin totaalisen tappava kuin pralletriini. Hyttyssavu sisältää lisäksi sahanpurua sekä muita sidosaineita.

Käytä nuotiota tai suitsukkeita hyttyssavuna

Nuotio ja siitä syntyvä savu karkottaa tehokkaasti hyttysiä. Siksi iltanuotiolla onkin niin mukava istua. En ole huomannut, onko eri puulaaduilla eroa. Riittää, kun syntyy riittävästi savua. Hyttyset eivät todellakaan pidä savusta. Nuotion äärellä ilma on myös lämmin ja kuiva. Hyttyset rakastavat viileää ja kosteaa. Eikä nuotion loiste myöskään ole omiaan houkuttelemaan hämärästä pitävää hyönteistä.

Olen menestyksekkäästi kokeillut myös suitsuketikkuja hyttysten karkottamiseen. Ne toimivat todella hyvin. Eri tuoksuilla on eroa, joten testaa eri suitsukkeita. Kannattaa ehdottomasti kokeilla.

Valmistin itse luonnonyrteistä ja puulastuista ekologisen hyttyssavun. Katso ohje tarinan lopusta.

Iholle suihkutettavat hyttyskarkotteet

Iholle suihkutettavat hyttyskarkotteet ovat hyvin suosittuja. Ne todellakin karkottavat hyttysiä tuoksullaan sekä muilla kemikaaleilla. Markkinajohtaja on Off. Off hyttyskarkotteet ovat tehokkaita mutta sisältävät toksisia aineita, jotka eivät välttämättä ole hyväksi ihmisille eikä luonnolle. Tällainen aine on esimerkiksi DEET, jota joissain iholle suihkutettavissa hyttyskarkotteissa on jopa 24%. DEET on todettu virallisissa tutkimuksissa turvalliseksi mutta olen itse kuitenkin aina varovainen kemikaalien kanssa ja siksi valitsen mieluiten luonnollisen vaihtoehdon.

Iholla käytettäviä, turvallisia hyttyskarkotteita on olemassa useitakin.

Kuura Essentials on erikoistunut aromaterapiatuotteisiin, jotka valmistetaan aidoista eteerisitä öljyistä. Heidän ensimmäinen tuotteensa oli punkkien torjuntaan kehitetty öljy ”Ground Level”. Seuraavana syntyi hyttyskarkote nimeltä ”Air Born”. Tuote on pakattu pieneen 10ml roll-on pulloon, josta sitä on helppo levittää iholle. Minulla on erittäin hyviä kokemuksia Air Born hyttyskarkotteesta. Se todella toimii.

Fransilan sitronellan eteerinen öljy on tehokas, luonnollinen hyttyskarkote. Tuote pitää ehdottomasti laimentaa tavallisella öljyllä (1 tippa eteeristä öljyä ja 1 teelusikallinen tavallista öljyä), esimerkiksi oliiviöljyllä tai muulla ruokaöljyllä.

Sitronellaa käytetään paljon Välimeren maissa ja Aasiassa hyttysten torjuntaan. Frantsilalta löytyy myös Terva-Pihkasalva, joka on hyvin perinteinen ja suomalainen hyttyskarkote. Se on turvallista käyttää myös pienten lasten iholle.

Tervaskanto nimisellä yrityksellä on valikoimissaan kookosöljypohjainen pikiöljyvoide. Se sopii niin hyönteisten karkottamiseen kuin hyönteisten pistoihin kipua ja kutinaa lievittämään.

Monet käyttävät myös valkosipulia karkottamaan hyttysiä. Voiko valkosipulilla karkottaa hyttysiä? Asia selviää vain kokeilemalla. Itse en ole huomannut sillä olevan sanottavaa vaikutusta. 

Torju hyttyset pihaltasi jo ennakolta

Hyttysten hävittäminen on hankalampaa kuin niiden lisääntymisen estäminen. Hyttysten määrää ja lisääntymistä voi vähentää omalla pihallaan tekemällä pihasta avaramman. Kun aurinko pääsee paistamaan pihalle, hyttyset eivät viihdy.

Turhan runsas kasvillisuus tarjoaa hyttysille runsaasti piilopaikkoja. Varsinkin tiheät pensaat luovat tuulensuojaisia varjopaikkoja hyttysille. Ehkäpä mieluisin paikka hyttysille on hyvin hoidettu, tiheäkasvuinen kuusiaita. Kuusiaidan suojassa kasvaa nopeasti isokin hyttyspopulaatio. Pensaiden harventaminen tekee pihasta ilmavamman. Kun tuuli pääsee pihalla puhaltamaan vapaammin, hyttyset katoavat kuin itsestään.

Seisova vesi pihalla tuottaa nopeasti paljon uusia hyttysiä.  Kaikki ojat, purot ja vesiaiheet ovat valitettavasti hyttysten mielipaikkoja. Varsinkin kostealla, varjoisella pihalla on tärkeää karsia kasvillisuutta reippaasti. Näin hyttysten pesiytyminen pihaan vähenee.

Tee itse luonnollinen hyttyskarkote

Kylmäsavugeneraattori on tarkoitettu savustukseen mutta siitä voi valmistaa myös hyttyssavun

Halusin valmistaa itse täysin myrkyttömän hyttyskarkotteen. Tällä kertaa en valmista iholla käytettävää tuotetta vaan hyttyssavun. Hyttyssavu torjuu hyttyset laajoilta alueilta. Kaikki saman pöydän ympärillä istuvat voivat nauttia hyttysettömästä illasta.

Tähän hyttyssavuun tarvitset pohjaksi ns. kylmäsavugeneraattorin. Kapistus maksaa alle 20 euroa ja niitä saa lähes kaikista isommista marketeista. Minun kylmäsavugeneraattori on merkkiä Mustang.

Hyttyssavun pohjana käytin tavallista savustuspurua tai lastua. Tässä ohjeessa on lepän purua mutta voit toki käyttää muitakin savustuspuruja. Purua voi halutessaan tehdä myös itse vaikkapa katajasta, jossa on voimakas tuoksu. Purun pitää olla riittävän kuivaa, jotta se palaisi hyvin. Liian kuiva puru ei kuitenkaan savua niin hyvin kuin hieman kostea. Jos purusi on liian kuivaa, suihkauta siihen ohuelti vettä ja odota kunnes kosteus on imeytynyt.

Hyttysiä karkottavat yrtit

Suomyrttiä ja suopursua kuivattuna

Hyttysiä karkottavia yrttejä on monia. Suomen luonnossa niitä on kuitenkin vähemmän. Hyttysiä karkottavat yrtit sisältävät voimakkaasti tuoksuvia yhdisteitä kuten erilaisia terpeenejä. Havupuut ovat tällaisia. Olen usein käyttänyt kuusen, männyn tai katajan kuivattuja neulasia hyttyssavun valmistukseen.

Suopursu

Tällä kertaa valitsin hieman pienempiä mutta niin aromaattisia varpukasveja. Suopursu (Rhododendron tomentosum) on soilla kasvava varpu, joka on sukua rhododendronille.  Suopursussa on hyvin voimakas tuoksu. Useat ihmiset saavat suopursusta päänsärkyä ja se onkin lievästi myrkyllinen. Sitä on kuitenkin käytetty yleisesti kansanlääkkeenä moneen vaivaan. Suopursua käytettiin keskiajalla myös oluen valmistukseen.

Suomyrtti

Suomyrtti (Myrica gale) on pieni pensas, joka ei kuitenkaan kasva soilla vaan järvien ja merien rannoilla. Voi löytää sen melkein mistä tahansa rantaryteiköstä. Suomyrtissä on hyvin voimakas tuoksu. Se kukkii ennen lehtien puhkeamista. Suomyrtti on vanha rohdoskasvi. Sitä käytettiin etenkin syöpäläisten karkotukseen hiuksista, vaatteista ja asunnosta. Suomyrtti on lievästi myrkyllinen, joten sitä ei pidä käyttää sisäisesti.

Suomyrtti on todella tehokas myös hyttysten karkottamiseen. Omaan hyttyssavuuni laitoin runsaasti kuivattuja suomyrtin lehtiä.

Kokoa oma hyttyssavusi kuivatuista yrteistä 

hyttyssavu

Omaan hyttyssavuuni käytin 1/3 lepän puruja, 1/3 kuivattuja suopursunlehtiä sekä 1/3 kuivattuja suomyrtin lehtiä. Varsia en käyttänyt tähän seokseen mutta nekin olisivat varmasti tehokkaita, jos ne saisi jotenkin hienonnettua. Murskasin kuivia lehtiä hieman, jotta saan pakattua seoksen tiukemmin kylmäsavugeneraattoriin. Sekoita kaikki ainesosat vaikkapa kulhossa tai muovipussissa tasaiseksi.

Käytin noin litran verran seosta täyttäessäni kylmäsavugeneraattoria. Yrttiseos ei saa olla liian tiivis eikä toisaalta liian löyhäkään. Huomaat helposti käytännössä, miten tiiviisti seosta kannattaa laittaa generaattoriin, jotta se palaisi tai oikeammin kytisi mahdollisimman tasaisesti.

Kun koko generaattori on tupattu täyteen yrttiseosta, vie se ulos ja sytytä palamaan. Liekin pitäisi sammua nopeasti ja savun nousta ilmaan. Jos liekki ei sammu, hyttyssavu on liian löyhä. Siinä tapauksessa sammuta liekki ja tee hyttyssavusta tiiviimpi.

Älä käytä tätä eikä mitään hyttyssavua sisätiloissa. Hyttyssavut sopivat vain parvekkeelle, ulkoterasseille, laitureille ja pihoille.

Muistathan että kaikki puuvartiset kasvit, mukaan lukien suopursut, suomyrtit, puolukan ja mustikan varvut sekä kaikki puut oksineen ja lehtineen eivät kuulu jokaisen oikeuden piiriin. Jos haluat kerätä luonnosta puiden ja pensaiden lehtiä ja varpuja, kysäise lupa maanomistajalta. Sen saa yllättävän helposti, kun vain asiallisesti kysäisee.

Jos sinulla ei ole mahdollisuutta lähteä metsään yrttejä keräämään niin ei syytä huoleen. Hyttyssavun voi valmistaa monesta muustakin eri yrtistä. Alla on luettelo eri vaihtoehdoista, joita voit käyttää suopursun ja suomyrtin ohella tai sijasta hyttyssavussa

  • Kaikki kuivatut yrttimausteet sopivat hyttyssavuun. Kokeile vaikkapa rosmariinia, timjamia tai oreganoa. Myös korianterinsiemen, tähtianis ja kumina sopivat hyvin hyttyssavuun. Tämä on mainio tapa käyttää hyödyksi kaikki vanhentuneet yrttimausteet
  • Kuivat katajanoksat ja marjat tuoksuvat todella voimakkaasti. Hienonna kaikki hyvin pieniksi paloiksi niin ne savuttavat kivasti
  • Kuusenkerkät ja kaikki havuneulaset sisältävät paljon terpeenejä. Hyödynnä vaikkapa kuivuneet joulukuusen neulaset hyttyssavun raaka-aineeksi
  • Männynkaarna ja kuusenkaarna ovat täynnä pihkaa. Jauha ne karkeaksi rouheeksi ja lisää hyttyssavuun

Harkitse aina tarkkaan hyttyskarkotteen tyyppi ja tarpeellisuus. Muutamaa hyttystä ei kannata lähteä torjumaan kovin massiivisilla keinoilla.

Hyttysetkään eivät ole koko kesää riesana. Pahimpia hyttyskausia ovat alkukesä ja elokuu. Muina aikoina hyttysiä on yleensä vain hyvin siedettävä määrä. Ymmärrän hyvin, että poikkeuksiakin on riippuen asuinpaikasta. Myös henkilöt, jotka työskentelevät metsissä, altistuvat hyttysille aivan eri mittakaavassa kuin kaupungeissa asuvat ja työskentelevät ihmiset. Siksi jokaisen pitääkin aivan itse miettiä, mitkä ovat ne tuotteet ja menetelmät, joita haluaa käyttää hyttysongelman selättämiseen, sillä vaihtoehtoja kyllä löytyy.

Miten sinä suojaudut hyttysiltä?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *